Vejminek

Výlety v okolí – Akvadukt

Náš první tip je na krátkou okružní procházku z Vejminku. Její délka je zhruba 4km a za hodinku byste ji měli zvládnout. S pořádnou obhlídkou akvaduktu je to tak na hodinku a půl. Půjdete z kopce i do kopce, ale pořád je to pohodová procházka po okolí.

Podíváte se k jedinečné technické památce a ačkoliv historie samotného akvaduktu sahá do roku 1886, zůstal pozoruhodně zachovalý. Býval součástí vodního náhonu, který přiváděl vodu říčky Chřibské Kamenice do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Voda proudila korytem širokým asi jeden metr i dvěma tunely, které jsou zčásti vytesané ve skále a do kterých i dnes můžete nahlédnout.

Dvouobloukový akvadukt vedl část vody ve výši přibližně osmi metrů nad korytem Chřibské Kamenice. Továrnu však už neuvidíte – ta ve 30. letech 20. století přestala vyrábět a po roce 2000 byla zbořena.

Vyrazíte z chaloupky po polní cestě přes louku, kde se u sloupů elektrického vedení napojíte na zelenou a dáte se doprava. Po zelené dojdete až na silnici, která vede do Studeného, ale po značce už nepůjdete – dáte se po silnici doprava. Dojdete k pečovatelskému domu, za kterým sejdete ze silnice opět doprava a přes louku, na jejímž konci uvidíte vlevo ruiny budovy. Potom už se vydejte vyšlapanou cestou dál (potok máte po pravé straně) a zanedlouho uvidíte akvadukt.

Půjdete podél zmíněného vytesaného tunelu a poté přes náhon a říčku. Dostanete se tak k druhému tunelu a pak budete mít dvě možnosti. Buď se vydat dál a projít na levé straně podél plotu nad říčkou – pokud je sucho, tak to půjde bez problémů. Anebo se vrátit za akvadukt a projít po louce podél říčky po její levé straně.

Konec procházky vede kousek po silnici z Jetřichovic do Chřibské a cestou si budete moct koupit domácí med u jednoho z našich sousedů. Na levé straně silnice budete mít 3 chaloupky, v jedné z nich med prodávají.

(zdroj: www.region-ceskesvycarsko.cz)

Roadtrip po zimním Islandu

Read More

Kam v létě za koupáním

Read More

Výlety v okolí – Akvadukt

Read More